Ako vybrať záhradný domček?

Už neviete, kam všetko to náradie ukladať? Zaobstarajte si priestranný záhradný domček a na všetko si vytýčte samostatné miesto. Konštrukciu domčeka vyberajte podľa toho, do akého prostredia ju plánujete usadiť a na čo všetko má nový priestor slúžiť.

Už neviete, kam všetko to náradie ukladať? Zaobstarajte si priestranný záhradný domček a na všetko si vytýčte samostatné miesto. Konštrukciu domčeka vyberajte podľa toho, do akého prostredia ju plánujete usadiť a na čo všetko má nový priestor slúžiť.

Doba čítania 5 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Hlavné využitie

Úschova základného záhradného náčinia

Radi by ste vytýčili stále miesto pre vedro, fúrik a záhradné hrable? Nebehajte pre nich do garáže a všetko si prehľadne zorganizujte v drobnom prístrešku. Základný domček na náradie môže ponúknuť úžitkovú plochu aj menšiu ako 3 m2. S postavením tak nebudete mať takú prácu a pokojne si vystačíte aj s ľahkým plastovým prevedením.

Dielňa s náradím a ďalším príslušenstvom

Pokiaľ sa v domčeku hodláte pravidelne pohybovať, pracovať s náradím alebo obstarať bicykel, budete potrebovať väčší priestor. Záhradné domčeky okolo 5–10 m2 sú na tieto účely ideálne. Vždy je lepšie počítať s o niečo väčšou rezervou, pretože voľné miesto sa vždy rýchlo zaplní.

Všestranné využitie vrátane občasného prespania

Tie najväčšie záhradné domčeky ponúknu plochu do 25 m2. Zariadenie aj ich výbava je na vás – priestor môžete využiť aj na občasný odpočinok. Na tento účel hľadajte domčeky s otvárateľnými oknami a stabilnou konštrukciou. Bežne sa stretnete s drevenými na pohľad príjemnými domčekmi, ktoré sú však konštrukčne náročnejšie a pochopiteľne drahšie.

Materiál

Drevo

Na záhradu väčšinou najlepšie zapadne drevený domček. Povrch aj jeho štruktúra ničím nenarúša prírodný ráz a navyše pôsobí veľmi útulne.

  • Prirodzený vzhľad

  • Stabilný a bezpečný

  • Mnohostranné využitie

  • Konštrukčne náročnejší

  • Vyššia cena

  • Nutná údržba

Kov

Oproti drevu už plechové domčeky nepôsobia natoľko nenápadne, svoj účel však plnia perfektne. Pokiaľ sú dobre usadené, nenaruší ich konštrukciu ani silný vietor alebo ostré slnko.

  • Jednoduchá montáž

  • Nižšia cena

  • Jednoduchá údržba

  • Nutné starostlivé ukotvenie

  • Môže narúšať vzhľad záhrady

Plast

Kôlňu si môžete ľahko zmontovať aj z plastu. Nemusíte sa obávať menšej odolnosti. Dnešné modely sa vyrábajú z kvalitného plastu s UV filtrom, často podopreté aj oceľovou konštrukciou.

  • Jednoduchá montáž

  • Takmer bezúdržbový

  • Nízka hmotnosť

  • Nižšia stabilita – bez inej napr. oceľovej konštrukcie

  • Môže narúšať vzhľad záhrady

Rozmery

Zastavaná plocha

Zastavaná plocha záhradných domčekov nesmie presiahnuť 25 m2. V takom prípade by totiž bolo potrebné zabezpečiť stavebné povolenie. Do zastavanej plochy sa potom počítajú aj predsadené konštrukcie, napr. terasy. Naopak sa do týchto rozmerov nepočíta presah strechy alebo nepodoprenej predsadenej konštrukcie. To sa však skôr týka rodinných domov.

Zastavaná plocha zahŕňa rozmery celej konštrukcie vrátane predsadených podoprených priestorov

Úžitková plocha

Vedľa zastavanej plochy vás bude zaujímať aj úžitková plocha, teda všetok čistý priestor bez rôznych stĺpikov, kúrenia a iných konštrukčných prvkov. Úžitková plocha sa obvykle pohybuje od 3–20 m2. V tabuľke nižšie si urobíte lepšiu predstavu, aký rozmer bude pre vaše účely ten najvhodnejší.

Úžitková plocha (m2)

Využitie

Menej ako 3,4

najpotrebnejšie náradie, hrable, vedrá, lopaty

4–5,3

úschova grilu, kosačky, lyží, ideálna ako záhradný domček na bicykle

6,6 a viac

všestranné využitie, rozlohy okolo 20 m2 poskytnú aj občasný nocľah

Hrúbka steny

O kvalite spracovania vám mnohé povie aj hrúbka materiálu. Čím hrubšia stena, tým bude konštrukcia masívnejšia a pravdepodobne aj stabilnejšia. Hodnoty hrúbky vyberajte aj podľa zvoleného materiálu:

  • Drevené domčeky – na steny drobnejších stavieb vystačia cca 16 mm, väčšie domčeky vyžadujú aspoň 19–34 mm

  • Plastové domčeky – obvykle dosahujú 20 mm

  • Plechové domčeky – oceľová konštrukcia s min. hrúbkou 0,25 cm

Konštrukcia

Rámová

Konštrukciu tvoria spravidla jednoduché zvislé stĺpiky, ktoré sú od seba vzdialené približne 50 cm. Rám potom dotvoria vodorovné trámy. Na opláštenie konštrukcie slúžia veľkoplošné dosky, napríklad z drevotriesky alebo OSB.

Panelová

Možno ste už narazili na označenie - záhradný domček stavebnica. Takýto typ domčeka sa skladá z jednotlivých dielov, panelov, ktoré môžu mať rôzne hrúbky. Celá montáž je pomerne jednoduchá. Panely sa pripevňujú do pripraveného základového prahu.

Zrubová

Trámy zrubových domčekov sa kladú vodorovne na seba a tým tvoria nosnú stenu. Spojené sú v ložnej škáre drážkou a perom.

Najčastejšie otázky

Ako na údržbu drevených domčekov?

Drevené domčeky síce vydržia dlho, ale vyžadujú pravidelné ošetrovanie a údržbu. Ešte predtým, než novú záhradnú konštrukciu nainštalujete, odporúčame prvú impregnáciu pomocou špeciálneho prípravku na drevo. Tá materiál ochráni pred plesňou, červotočmi a hubami. Okrem toho párkrát do sezóny naneste na drevo lazúrovací prostriedok.

Lazúrovaním dodáte domčeku na odolnosti voči poveternostným vplyvom a krásne oživíte jeho štruktúru

Potrebujem stavebné povolenie?

Pokiaľ váš záhradný domček spĺňa nasledujúce pravidlá, nie je potrebné nič nahlasovať, ani zháňať stavebné povolenie:

  • Zastavaná plocha nepresahuje 25 m2.

  • Výška nepresahuje 5 m.

  • Prípadné podpivničenie nie je hlbšie ako 3 m.

  • Záhradný domček nestojí bližšie ako 2 m od hranice pozemku.

  • Domček nemá viac poschodí.

Ako postaviť záhradný domček

S montážou vám môže pomôcť firma, od ktorej domček objednávate, súkromník alebo aj vlastné sily a náradie. Inštalácia sa líši podľa konštrukcie aj zvoleného typu domčeka. Väčšina z nich je však často koncipovaná na postavení svojpomocne za použitia bežného náradia. Pri stavbe myslite na správne ukotvenie, a to buď na podlahovú základňu, betón alebo inú pevnú plochu.